Norsk Retrieverklubb

Golden retriever

Waterloo pokalen

2005

  1. 77,4 p NUCH NordUV-02 Chribas Calorie Counter (NSUCH Engahøjdens Oscar De La Renta – Shibbina’s Juicefruite) E/O:Berit & Tore Bondal, Lørenskog
  2. 71,7 p NUCH Vi-Vi’s Bless-My-Soul (Vi-Vi’s Sylvester – NUCH Vi-Vi’s Bessina Primrose) E/O:Wenche Ommundsen,Kornsjø
  3. 54,3 p NUCH Kephles Explore The World (NUCH Kephles Big-Bubble No Trouble – NUCH Kephles Arquinia) E:Hilde Kristoffersen, Ridabu O:Wenche & Raymond Pedersen, Løten
  4. 53,0 p NUCH Kephles Big-Bubble No Trouble (SU(U)CH Okej’s Explosive Symphony – NUCH Cheer’s Kingussie) E/O:Wenche & Raymond Pedersen, Løten
  5. 52,4 p NUCH SU(U)CH Dewmist Samsonite (SU(U)CH Telkaro Diamond Dust – SU(U)CH Dewmist Shaquille) E:Jarle Koldal, Eikelandsosen O:Henric Fryckstrand, Sverige
  6. 44,9 p NUCH Shibbina’s True Love (Vi-Vi’s Sylvester – Shibbina’s Jaffajuice) E:Beate Rønningen, Holmestrand O:Ellen Skalstad & Karl Erik Kentsrud, Aurskog
  7. 35,6 p NUCH Shibbina’s Once In A Lifetime (Shibbina’s Jackpot – Shibbina’s Impulse) E:Kjersti Grana , Stathelle O:Ellen Skalstad & Karl Erik Kentsrud, Aurskog
  8. 35,0 p NUCH Jako’s Happy Hero (NUCH Beeangee Jazz Man – NUCH Festival’s Piquante) E:Berit Skjørestad, Tau O:Jarle Koldal, Eikelandsosen
  9. 28,4 p NUCH Willemo’s Normann (NUCH Bendik av Vervik – NUCH Willemo’s Halkatla) E:Hege & Lasse Heier, Oslo O:Tom Hofsli, Stokke
  10. 27,9p Elistrand’s Conquest Son (NUCH Sandgold Conquest – Epleblomst av Vervik) E:Berit Klaveness, Sandefjord O:Eli Hveding, Sandefjord

2004

  1. NUCH.NV-00-01-04.NORD.V-02 Jako’s Temptation (NUCH Siatham Raynor – NUCH.NV-01 Jako’s Keep Smiling) Eier/oppdretter : Jarle Koldal, Eikelandsosen
  2. 66,9p NUCH Shibbina’s Once In A Lifetime (Shibbina’s Jackpot – Shibbina’s Impulse) Eier : Kjersti Grana, Stathelle Oppdretter: Ellen Skalstad & Karl Erik Kentsrud, Aurskog
  3. 51,4p NUCH.NV-02 Nicklas av Vervik (NUCH Begora’s Sebastian – Cariena’s Nora) Eier : Axel Kielland, Harstad Oppdretter : Berit Klaveness & Anne M Bjørvik, Sandefjord
  4. 47,2p NUCH Deeside’s Melody Maker (NUCH Trewater Sweet William – NVCH Deeside’s Fisherman’s Fantasy) Eier : Line Andersen, Yven Oppdretter : Alice Enhuus, Kråkerøy
  5. 44,4p NUCH Shibbina’s True Love (Vi-Vi’s Sylvester – Shibbina’s Jaffajuice) Eier : Beate Rønningen , Holmestrand Oppdretter : Ellen Skalstad & Karl Erik Kentsrud, Aurskog
  6. 34,2p NUCH Kephles Explore The World (NUCH Kephles Big-Bubble No Trouble – NUCH Kephles Arquinia) Eier : Hilde Kristoffersen, Ridabu Oppdretter : Wenche & Raymond Pedersen, Løten
  7. 34,1p Kephles Has To Be An Angel (NUCH Goldstep Browning European – NUCH Kephles Arquinia) Eiere : Marit Edvardsen & Geir Ove Bakke, Hamar Oppdretter : Wenche & Raymond Pedersen, Løten
  8. 32,0p NUCH Vi-Vi’s Billy The Kid ( Vi-Vi’s Sylvester – Vi-Vi’s Bitter Sweet) Eier : Hilde-Gunn Østmo, Årnes Oppdretter : Wenche Ommundsen, Rømskog
  9. 29,6p NUCH Kargul Billy The Kid ( Shibbina’s Jackpot – NUCH Sansue Flairs Ace of Kargul) Eier/oppdretter : Wenke Gulbrandsen, Nevlunghavn
  10. 29,5p Iaka’s Armageddon ( NUCH Jako’s Armani Falco – Jako’s Unique Lady) Eier/oppdretter : Ian Denton, Vold

2003

  1. NUCH.NV-00-01.NORD V-02 Jako’s Temptation 68,6p (NUCH Siatham Raynor -NUCH.NV-01 Jako’s Keep Smiling) Eier: Jarle Koldal,Eikelandsosen
  2. NUCH Deeside’s Melody Maker 60,5p (NUCH Trewater Sweet William – NVCH Deeside’s Fisherman’s Fantasy) Eier: Line Andersen, Greåker
  3. NUCH Vi-Vi’s Billy The Kid 58,7p (Vi-Vi’s Sylvester – Vi-Vi’s Bitter Sweet) Eier: Hilde-Gunn Østby, Årnes
  4. Kephles Explore The World 47,7p (NUCH Kephles Big-Bubble No Trouble – NUCH Kephles Arquinia) Eier: Hilde Kristoffersen, Ridabu
  5. NUCH Mjærumhøgda’s Knockout 40,9p (SNUCH Mjærumhøgda’s Willy Wonka – NUCH Mjærumhøgda’s Moonbeam) Eier: Grete-Sofie MjÊrum, Hob¯l
  6. NUCH Kargul Billy The Kid 40,1p (Shibbina’s Jackpot – NUCH Sansue Flairs Ace Of Kargul) Eier: Wenke Gulbrandsen, Nevlunghavn
  7. NUCH.NV-02 Nicklas av Vervik 36,0p (NUCH Begora’s Sebastian – Cariena’s Nora) Eier: Axel Kielland, Harstad
  8. Zitka’s Hunting High And Low 34,0p (Begora’s Frisbee – Zitka’s Goodwill) Eier: Wenche og Raymond Pedersen, Løten
  9. Epleskrotten av Vervik 33,5p ( SU(u)CH,Nord CH,Nord V-00,SV-00,BDGSJ-00, Berlin V-01,DKV-01 Tottelina Observer – NUCH Dasty Golden Daffodil), Eier: Anne-Berith Waskaas, Sandefjord
  10. NUCH Fieldstream’s Chocolate Chip 32,8p (Standfast Louisburgh -NUCH Waterloo’s Milk And Honey) Eier: Lena-Cathrine Rølles, Bødalen

2002

  1. 80,6p NUCH.NV-00-01.NORD V-02 Jako’s Temptation (NUCH Siatham Raynor – NUCH NV-01 Jako’s Keep Smiling) Eier/oppdr: Britt og Jarle Koldal, Eikelandsosen
  2. 73,6p NUCH Siatham Raynor ( GBSHCH Standfast Augustus – Mulfield Gypsophilia of Siatham) Eier: Børge og Kristine Espeland, Ålgård, Oppdr: Mrs A Falconer, England
  3. 54,8p NUCH Deeside’s Melody Maker (NUCH Trewater Sweet William – NVCH Deeside’s Fisherman’s Fantasy) Eier: Line Andersen, Greåker, Oppdr: Alice Enhuus, Kråkerøy
  4. 50,2p NUCH Kargul Billy The Kid (Shibbina’s Jackpot – NUCH Sansue Flairs Ace of Kargul) Eier/oppdr: Wenke Gulbrandsen, Nevlunghavn
  5. 42,1p Zitka’s Hunting High And Low (Begora’s Frisbee – Zitka’s Goodwill) Eier: Wenche og Raymond Pedersen, Løten, Oppdr: Kåre og Annbjørg Hatlemark, Løten
  6. 39,7p NUCH Bendik av Vervik (NUCH Waterloo’s Another Yatzy – Camomilla av Vervik) Eier: Yngvil Åse og Sverre Sand, Bøn, Oppdr: Berit Klaveness, Sandefjord
  7. 39,4p NUCH Mjærumhøgda’s Willy Wonka (NUCH Waterloo’s Another Yatzy – Mjærumhøgda’s Must Be Magic) Eier/oppdr: Grete Sofie Mjærum, Hobøl
  8. 32,6p NUCH Chribas Cardamon (NUCH Chribas Castalian – Chribas Chilipepper) Eier/oppdr: Berit og Tore Bondal, Lørenskog
  9. 30,5p NUCH Labråten’s Quince Eddie Gray (NUCH Nunsbrook Carbon Copy – Labråten’s Gioconda) Eier: Gert Ove Grande, Sparbu, Oppdr: Gunvor Granli, Slemmestad
  10. 28,6p NUCH Solstrimmans Zlipz Design (NUCH Solstrimmans Zlipznizze – Solstrimmans Winterdesign) Eier: Sidsel og Roar Rosten, Heimdal, Oppdr: Katrina og Leif Beckstrøm, Sverige

2001

  1. 86,8p Jako’s Temptation
  2. 81,1p Siatham Raynor
  3. 68,5p Mjærumhøgda’s Willy Wonka
  4. 50,5p Engahøjdens Oscar De La Renta
  5. 42,9p Simson Av Vervik
  6. 41,9p Kargul Billy The Kid
  7. 40,2p Vi-Vi’s Billy The Kid
  8. 38,9p Siste Nytt Av Vervik
  9. 32,9p Fieldstream’s Chocolate Chip
  10. 32,7p Begora’s Felix

2000

84,7p Stenbury Water Navaho
66,6p Waterloo’s Rock Around The Clock
66,5p Kephles Big-bubble No Trouble
65,6p Simson Av Vervik
55,8p Fieldstream’s Chocolate Chip
53,2p Siatham Raynor
48,7p Jacklaine’s B.b.King
47,7p Engahøjdens Oscar De La Renta
38,2p Chribas Chervil
38,0p Mjærumhøgda’s Willy Wonka

1999

93,6p Simson Av Vervik
70,8p Kephles Big-bubble No Trouble
64,9p Sandgold Conquest
39,1p Jacklaine’s B.b.King
35,6p Beeangee Jazz Man
35,5p Shibbinas Bardinet
34,7p Labråten’s Quince Eddie Gray
31,1p Goldstep Browning European
29,2p Fantango Rain Prophet
29,0p Jako’s Temptation

1998

159,3p Simson Av Vervik
116,0p Zitka’s Phondy
96,1p Fieldstream’s Chocolate Chip
81,5p Waterloo’s Rock Around The Clock
74,1p Jacklaine’s B.b.King
72,4p Jako’s Fraser
66,5p Beeangee Jack In The Box
64,8p Siatham Raynor
61,8p Pleiadene’s Eridanus
56,4p Kephles Big-bubble No Trouble

1997

175,0p Waterloo’s Rock Around The Clock
103,0p Waterloo’s Another Yatzy
97,7p Beeangee Jazz Man
79,0p Dainty’s Hot Order
78,8p Chribas Chandler
78,3p Zitka’s Phondy
77,7p Amadeus Philipinus
62,4p Simson Av Vervik
58,4p Chribas Cockroach
52,4p Pleiadene’s Eridanus

1996

185,5p Waterloo’s Rock Around The Clock
127,9p Waterloo’s Another Yatzy
122,0p Zitka’s Pondy
69,8p Mjærumhøgda’s Active Attraction
69,3p Simon Av Vervik
60,1p Beeangee Jazz Man
49,3p Jako’s Frazer
48,6p Just A Tribute To Aramis
47,0p Dainty’s Hot Order
33,6p Arko

1995

180,5p Waterloo’s Another Yatzy
130,9p Beeangee Jazz Man
98,3p Zitka’s Pondy
89,1p Chribas Chandler
87,6p Vi-Vi’s Successful Sniff
83,6p Simon Av Vervik
67,0p Chribas Cockroach
65,7p Dainty’s Hot Order
60,2p Dewmist Cadwallader
53,8p Waterloo’s Rock Around The Clock

1994

167,8p Waterloo’s Another Yatzy
105,7p Sansue Viceroy
98,4p Simon Av Vervik
85,3p Chribas Cockroach
80,3p Waterloo’s Remeber Limelight
57,0p Willemo’s Tengel
56,8p Phansyd Pause For Applause
53,5p Linrow’s Just A Gigolo
52,5p Markhyttens Sean Kelly
51,5p Vi-Vi’s Country Classic

1993

188,2p Waterloo’s Another Yatzy
175,6p Waterloo’s Rock Around The Clock
162,5p Sansue Viceroy
107,2p Shanlimore Baronet
86,4p Waterloo’s Reale Jokkum
78,1p Chribas Cockroach
76,4p Willemo’s Tengel
72,9p Waterloo’s Remeber Limelight
70,9p Simon Av Vervik
70,7p Sandgold Conquest

1992

187,9p Waterloo’s Rock Around The Clock
182,9p Chribas Crackerjack
150,0p Shanlimore Baronet
130,9p Waterloo’s Another Yatzy
94,2p Waterloo’s Remeber Limelight
62,2p Marhyttens Sean Kelly
60,2p Waterloo’s Saturday Night Fever
55,0p Begora’s Hitch-hiker
52,6p Chribas Cockroach
46,2p Tiriltoppen’s Rembrandt

1991

204,5p Chribas Crackerjack
152,2p Mjærumhøgda’s Top Hit
143,6p Shanlimore Baronet
113,1p Waterloo’s Another Yatzy
99,0p Waterloo’s Impresario For Astown
70,5p Waterloo’s Agathon Sax
64,4p Jako’s Nico
60,4p Mjærumhøgda’s Mixed Double
57,5p Waterloo’s Rock Around The Clock
53,9p Tiriltoppen’s Rembrandt

1990

199,2p Mjærumhøgda’s Limelight
194,0p Chribas Crackerjack
88,6p Shanlimore Baronet
75,7p Tradman From Garbank
65,5p Sa’Chana’s Chanto
63,8p Tasvane Time Bee
62,8p Gyrima Royale
62,1p Mjærumhøgda’s Mixed Double
55,3p Børos Nikko
53,9p Knegarens Pinnoccio

1989

205,8p Chribas Crackerjack
111,3p Waterloo’s Good Afternoon Gunnar
102,4p Mjærumhøgda’s Winter Storm
101,3p Mjærumhøgda’s Mixed Double
69,3p Tiriltoppen’s Rembrandt
65,1p Mjærumhøgda’s Top Hit
58,4p Begora’s Hitch-Hiker
54,4p Xylinas Irgo
48,1p Mjærumhøgda’s Limelight
44,1p Ninell Virgoan

1988

199,6p Chribas Crackerjack
165,5p Mjærumhøgda’s Limelight
135,2p Mjærumhøgda’s Goldman
102,4p Twinkle Ideal At Waterloo
86,0p Jako’s Friendly Lord
82,6p Zenanas Knight-errant
76,8p Dewdrop A Better Choice
59,9p Mjærumhøgda’s Mixed Double
49,5p Begora’s Personality
49,5p Sa’Chana’s Chanto

1987

190,1p Mjærumhøgde’s Crusader
161,8p Chribas Crackerjack
98,3p Ulveplassens Andantino
87,1p Waterloo’s Yankee SOS
83,4p Sa’Chana’s Chanto
61,1p Damdyke Dandini
58,9p Mjærumhøgda’s Cartun
50,1p Astown’s Winston Shanti
42,8p Dewmist Devil In Disguise
41,3p Kargul Jolack