Årets flatmesterskap ble i år arrangert i sommerlige Arendal av raseråd for flatcoated retriever. Vi var heldige med været, nesten for varmt på lørdagen og hadde 2 flotte dager med hund. Endelig fikk vi avholdt en fellesmiddag, nesten 60 stykker fant veien til Hove catering og Lena Hägglund med suflør Nina Skjelbred hadde et lite innlegg om Flaten tilbake til 70 tallet. En riktig sosial og trivelig helg både rundt ringen på lørdag og i skogen på søndag.
Det var 143 påmeldte på utstilling og 80 påmeldte på WT, det var kun 2 hunder som kun deltok på WTen. Årsaken til det var at utstillings dommeren var oppdretteren og vi stiller ikke for vår oppdretter. Det er det største antallet påmeldte flater på mange år, ryktene sier at en må tilbake til utstillingene som var på Sjølyst for å finne samme antall påmeldte flater. Det er jo bare helt fantastisk at vi har en rase med så stor bredde med tanke på både bruks og eksteriør egenskaper. Det er ikke mange jakt raser som kan vise til så stor interesse for begge deler-
Dommere på utstillingen var Rasespesialistene Lena Hägglund fra Sverige og Kirsi Nieminen fra Finland, de har drevet med Flat siden 70 tallet og har stor kunnskap og erfaring med rasen. De uttrykte at de var meget fornøyde med kvaliteten på hundene som stilte på utstilling.
Dommere på WT var Lisa Nørgaard Poulsen, Danmark, Erling Skotner, Ragnhild Hammelbo og Andre Alfredsen fra Norge. Håkan Bergman, en svensk labrador mann fra Moss stilte villig opp som prøveleder. Noe som var spennende, hva han kunne finne på på Bjørneboe. Han har aldri vært i terrenget tidligere og fikk et kart og en kjapp visning på hvor han kunne legge opp postene 🙂 Denne oppgaven bestod han med glans, både dommere og deltagere var meget fornøyd med postene 🙂
Flatmesteren er en uoffisiell kåring hvor resultatet fra utstillingen legges sammen med WT , noe som gjør interessen for den jaktlige biten større hos « menigmann/ kvinne»
Flatmester 2022 Simon Says Honey Im Home » Pontus» og Jonna Vassbotn
Unghundmester 2022 Skattkammerens Glazed Almond «Mandel» og Karin Ranklo
Veteranmester 2022 Waternuts Hit it Big «Ty» og Jostein Siring
Gratulerer med fantastiske resultater. Vi tar hatten av for dere!
Takk til eksteriør og jakt dommere som ville være med oss denne helgen. En stor takk også til alle medhjelpere som hjalp til å arrangere årets flatmesterskap. Uten dere ville det ikke ha blitt noe arrangement. Takk til alle deltakere som var med å gjorde dette til en fantastisk helg
Det er noen som fortjener en ekstra Takk for de har bidratt til årets Flatmesterskap:
Gunbjørg Bjørneboe som stiller familieeiendommen sin Bjørnebo til disposisjon slik at vi kan arrangere en working test.
Karin Fagerås med sine kompliserte regneark, som sørger for at utregningen går smertefritt.
Alte Bakke som stiller med hagler og skudd.
Glenn Nødtvedt som har sørget for utstyr til utstillingsringene og ikke minst kiosk på stedet.
En takk rettes også Skova design v/ Jeanette Skova som har designet flat nåler spesielt for anledning og dommer gaver og Royal Canin som stiller med forpremier.
Utstilling:
Valper:
BIR 4-6 Toffedreams Chimichurry e. Nina Skjelbred
BIM 4-6 Napada’s I believe e. Gunbjørg Bjørneboe
BIR 6-9 Kalexas Lotus Elise e. Kjersti Alexandra Jensen og Jon Andre Breivik
BIR Simon Says Honey Im Home og BIM Kalexas Glamis Castle
BK
3. Sweet LicoriceNaruto og Tone Høyland 92p
AK
EK
Andre Alfredsen, Erling Skotner, Ragnhild Hammelbo, Håkan Bergman og Lisa Nørgaard Poulsen
Begynnerklassen
Åpen Klasse
Elite Klasse
Topp to Flatmesterskapet
Topp 3 Unghundmesterskapet
Topp 3 Veteranmesterskapet
BIR og BIM Unghund
BIR og BIM Bruks
BIR og BIM Champion og Hanne
Alte Bakke hjelper til å rigge ringer
Jonna rigger
Karin puncher poeng