Har du lyst til å gjøre noe kjekt sammen med hunden din?
Hunden har en svært god luktesans og her skal den brukes til å finne mennesker som er gjemt ute i skogen.
Det har siste tiden vært en økning i interessen for søksøvelsen rundering i bruksmiljøet i klubben.
Vi i Brukskomitéen er derfor veldig glade for å kunne invitere til et kurs i rundering med Tone Larsen,
som har lang erfaring som hundefører, instruktør og dommer i Norske Redningshunder.
Målgruppe: Kurset passer for både nybegynnere og de som har erfaring med rundering fra før.
Undervisningen vil bli tilpasset den enkelte ekvipasje individuelt.
Forkunnskaper: Ingen
Kursbeskrivelse: Kurset er et helgekurs der en er ute i skogen og trener på lørdag og søndag.
Det vil før oppstart bli en liten teoribolk for å gi informasjon om rundering generelt.
Kort sagt kan en si at rundering er en søksøvelse som går ut på finne mennesker (figuranter) som
ligger skjult ute i terrenget. Hunden skal lære å søke av et område etter et spesielt mønster.
Den skal primært bruke overvær, dvs de skal søke via lukt/fert som flyr med vinden fra der figuranten er.
Når hunden finner figuranten skal den melde fra til fører ved hjelp av et bringkobbel som den tar i munnen
og løper tilbake til fører, eller ved halsmelding blir den værende hos figurant og gir jevnlig hals.
Ved bringkobbelmelding skal hunden vise fører hvor figuranten ligger ved å løpe tilbake til figurant sammen med fører.
(i line) Under det praktiske arbeidet i skogen tar som nevnt instruktøren utgangspunkt i den enkelte ekvipasje,
enten en er helt nybegynner eller har erfaring med rundering fra før. Hundene arbeider ute i skogen en og en,
og hunden må kunne vente i bilen når det er andre sin tur.
Når din hund ikke er ute på jobb, vil du være delaktig som figurant for de andre deltakernes hunder,
etter behov, og ellers kan du være med på midtlinja og lære mye av å se de andre hundene i arbeid.
Tidspunkt/sted: Lørdag 3 og søndag 4 juni -23 kl 10 – 16, begge dager.
Sted for kurset er på Dale i Sandnes. Spesifikt sted for dagene vil bli sendt ut til deltakere senere.
Pris/påmelding: Deltakere medlem kr. 1 500,- / deltakere ikke medlem kr. 2 000,-
Observatør uten hund medlem kr. 750,- / ikke medlem kr. 1000,-
Kursavgiften betales til klubbens konto nr. 3206 20 68131 samtidig med innsending av påmeldingsskjema.
Når begge deler er mottatt av klubben vil du få en bekreftelse på kursplassen fra klubben.
Merk innbetalingen runderingskurs + navn på kursdeltager.
. Påmeldingen er økonomisk bindene. Ønsker du å stå på venteliste?
Send en mail til rogaland.kurs@retrieverklubben.no så blir du registrert og får beskjed dersom det blir forfall før kursstart.
Antall deltakere: Det er max 6 deltakerplasser tilgjengelig, påmelding skjer etter «førstemann til mølla»-prinsippet.
Det må være min. 4 deltakere for å gjennomføre kurset. Påmelding stenges automatisk når kurset er fulltegnet.
I tillegg vil det være mulig å melde seg på som observatør. Max 6 stk.
Ta med deg: Godt humør, litt mat og drikke til deg selv, gjerne en liten stol/krakk å sitte på, klær etter vær.
Til hunden trenger du vann, masse kjempegode godbiter som hunden din liker ekstra godt,
litt flere leker som hunden din liker å leke med, f.eks leker som har tau på slik at en lett kan
dra leken langs bakken, ball eller annet kjekt. God belønning er alfa omega i denne treningen.
Ha gjerne sele på hunden. (eller ta med deg, hvis du har)
Presentasjon av instruktør:
Jeg heter Tone Larsen og har hatt 4 flatcoated retrievere. 3 av disse har vært godkjente redningshunder.
Jeg fikk min første flat i 1986. Startet med valpekurs i retrieverklubben og det ble etterhvert mye trening og konkurranser i lydighet og agility.
Det var i SBK jeg trente agility. Vi var bla med på NM i agility et år.
Tok også trinn 1 i NKK sin instruktørutdanning og trinn 2 som agilityinstruktør.
Var lydighetsinstruktør i retrieverklubben i mange år, satt i styret, i lokal lydighetskomite og i sentral lydighets- og brukskomite.
Var også agilityinstruktør i SBK. 1 1995, da min andre flat var ca 2 år,
startet jeg å trene i Norske redningshunder. Da ble det brukstrening og redningsfaglig trening som stod i fokus.
I 1999 ble vi en A godkjent redningsekvipasje. Da ble det ut på leteaksjoner og vi lærte veldig mye de kommende åra.
Min tredje flat ble godkjent i 2007 og min nåværende hund ble godkjent i 2016. Emma er nå 10 år gammel.
Jeg har vært hundefører i NRH i til sammen 20 år. Jeg er også instruktør og dommer i NRH og har vært det i 15 år.