Norsk Retrieverklubb

Aktivitetskurs høst 2026

Usikker på hvilken aktivitet som kan passe for deg og din hund? Bare lyst til å aktivisere hunden og bygge relasjon? Lyst til å prøve noe nytt? Da kan dette kurset være noe for deg!

Denne høsten setter vi opp et aktivitetskurs, der du og din hund kan få prøve dere på noen av aktivitetene vi har i klubben. Over tre kvelder vil instruktører lede deg gjennom en intro til de ulike hundesportene, og du og din hund får prøve dere og se om dette er noe dere vil gjøre videre. Her får du mulighet til å prøve ut flere hundesporter, uten å binde deg til et helt introkurs over en helg eller flere uker.

Det vil bli en kveld med rallylydighet, en med apportering og en med smeller/nosework.
Instruktører vil være: Kathrine Gunstad, Solveig Markussen og Alfhild Skårnes.

Rallylydighet er en populær hundesport som kombinerer elementer av hverdagslydighet, agility og freestyle. Sporten fokuserer på samarbeid, glede og god kontakt mellom hund og fører. Du går en bane med ulike skilt som viser hvilke øvelser dere skal gjøre. Øvelsene gjennomføres i bånd i laveste klasse, og du kan rose hunden så mye du vil underveis, også i konkurranse!

Apportering er en kommando som kan inngå i mange ulike hundesporter, men som også de fleste hunder kan ha glede av i lek eller belønning. For enkelte hunderaser vil det å bringe en gjenstand tilbake til sin eier være et av rasens bruksområder. På kurset vil du lære mer om hvordan du kan trene hunden din til å bli en dyktig apportør. Innføringen vil basere seg på grunnleggende retrieverarbeid (apportering og samarbeid med fører), men passe alle raser.

Smeller og nosework er populære hundesporter, der hunden får bruke sin luktesans til å finne bestemte dufter i ulike miljø. En sport som passer for alle hunder, og gir en mental stimuli for hunden, og styrker samarbeidet mellom hund og eier.

Generell informasjon
Kurset vil avholdes på klubbens område på Solum i Skien.
Avholdes torsdager på følgende datoer: 17. september, 24. september og 1. oktober.
Kursstart kl 18.00, med varighet på 2-2,5 timer hver gang.
Hunden må være minst 12 mnd, og ha en grei hverdagslydighet for å få utbytte av kurset. Det vil si kunne noen grunnleggende kommandoer som sitt, bli, kom og kunne jobbe med andre hunder i nærheten.
Maks seks deltakere.
Pris for medlemmer i NRK avd Telemark: 900,-
Pris for ikke-medlemmer: 1200,-

Påmelding gjør du her